Wylotówka na Gdańsk wkrótce zostanie przebudowana

2023-01-31 9:35
Droga szybkiego ruchu
Autor: fot. Florian Kurz/Pixabay

Mowa o trasie S7. Drogowcy rozpoczęli przetarg na wyłonienie wykonawcy, który dostosuje do parametrów trasy ekspresowej istniejącą dwujezdniową drogę krajową numer 7 pomiędzy Czosnowem a Kiełpinem. Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z trzema pasami ruchu.

GDDKiA szuka wykonawcy. Jego zadaniem będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 9 kilometrów drogi ekspresowej S7. Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z trzema pasami ruchu. Wybudowane zostaną trzy węzły: Czosnów, Palmiry i Sadowa. Powstaną również drogi równoległe do obsługi ruchu lokalnego, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Postępowanie będzie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego. Termin składania ofert upływa 29 marca. Drogowcy planują podpisać umowę z wykonawcą w lipcu a jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kierowcy pojadą nową trasą wiosną 2027 roku.

Przed świętami kierowcy mogli już skorzystać z nowego 71-kilometrowego odcinka S7 Napierki - Płońsk. To oznacza, że kierowcy mają do dyspozycji drogę ekspresową w pełnym zakresie na 275 kilometrów od węzła Gdańsk Południe do końca obwodnicy Płońska. Kolejne około 35 kilometrów S7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem jest w realizacji. Prace na tym odcinku prowadzone są bez wyłączenia drogi z ruchu. Zgodnie z zapisami umów, zakończenie wszystkich prac na odcinku najbliżej Warszawy przewidziane jest z końcem 2023 roku, natomiast na dwóch pozostałych w 2025 roku.

Dla odcinka S7 Kiełpin - Warszawa przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji ZRID.Projekt przewiduje między innymi: budowę dwóch tuneli drogowych (w dzielnicach Bielany i Bemowo), o długości około kilometra każdy oraz czterech lub pięciu węzłów. W związku z rozpoczętymi przez miasto pracami projektowymi, zmierzającymi do uzyskania decyzji środowiskowej dla Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie, GDDKiA podjęła decyzję o przygotowaniu materiałów projektowych niezbędnych do uzyskania decyzji ZRID dla S7 Warszawa - Kiełpin wariantowo: z węzłem Janickiego i bez niego (uwzględniając jednocześnie rezerwę terenową). Jest to również wyjście naprzeciw oczekiwaniom Miasta. Realizację tego odcinka drogi ekspresowej S7 planuje się w latach 2027-2030.