Wystartowała rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Warszawie

2017-05-08 12:00
Liceum im. S. Batorego w Warszawie
Autor: Wikipedia

W poniedziałek (08.05) o godz. 10.00 rozpoczął się elektroniczny nabór do liceów, techników i szkół branżowych. W Warszawie 13 tys. gimnazjalistów wybiera szkołę ponadgimnazjalną.

Na tegorocznych absolwentów gimnazjów czeka 19 tys. miejsc w 90 publicznych liceach, 45 technikach i 22 szkołach branżowych. Rekrutacja prowadzona jest z wykorzystaniem elektronicznego systemu, gdzie można wybrać 8 szkół, a w nich dowolną liczbę klas. Wydrukowany i podpisany przez rodziców i kandydata wniosek składa się w szkole pierwszego wyboru. W maju w wybranych szkołach, które prowadzą klasy dwujęzyczne odbędą się sprawdziany językowe. Do klas o profilu sportowym odbędą się sprawdziany sprawnościowe. Listy zakwalifikowanych osób, dostępne będą w szkołach ponadgimnazjalnych oraz w systemie - 5 lipca.

Od 10 lat jakość usług edukacyjnych świadczonych przez szkoły ponadgimnazjalne znacznie się poprawiła. Program w szczególności w technikach i szkołach zawodowych dostosowano do potrzeb rynku pracy. Ratusz i szkoły podpisały liczne porozumienia partnerskie z firmami. Dzięki współpracy z pracodawcami prowadzonej bezpośrednio przez szkoły zawodowe, praktyki odbywają się w nowoczesnych firmach. Warszawskie szkoły powiększyły również swoją ofertę o nowe zawody. Pozytywnym akcentem, a także potwierdzeniem powyższego jest fakt, iż już 1/3 absolwentów gimnazjów wybiera szkołę zawodową. Warszawskie szkoły ponadgimnazjalne od lat są w czołówce krajowych rankingów. Stołeczni uczniowie co roku mają najlepsze wyniki w Polsce ze sprawdzianów po VI klasie szkoły podstawowej i egzaminów gimnazjalnych oraz na maturach.