X Święto Dziękczynienia

2017-06-04 12:01
X Święto Dziękczynienia
Autor: Centrum Opatrzności Bożej

"Dziękujemy za chleb" - pod takim hasłem odbyło się po raz dziesiąty Święto Dziękczynienia. W niedzielę (04.06) jak co roku z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszyła procesja dziękczynna do Świątyni Opatrzności Bożej.

X Święto Dziękczynienia to okazja do podziękowania za życie i posługę św. Brata Alberta, dzieła charytatywne oraz ludzi, którzy pomagają potrzebującym. Z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego o godz. 8.00 wyruszyła procesja z relikwiami św. Brata Alberta do Świątyni Opatrzności Bożej. Na ostatni odcinek 2 km procesji spod kościoła oo. barnabitów - św. Antoniego Marii Zaccarii przy ul. Jana III Sobieskiego 15, dołączyli przedstawiciele Episkopatu Polski oraz kapituł. Trasa całej procesji wynosiła 12 km. Centralnym punktem X Święta Dziękczynienia była sprawowana w południe Msza św. pod przewodnictwem kard. Francesco Montenegro, który znany jest ze swego zaangażowania społecznego, zwłaszcza na rzecz migrantów. Włoski kardynał, metropolita archidiecezji Agrigento, na terenie której leży m.in. wyspa Lampedusa, przyjechał do Warszawy na zaproszenie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Podczas Mszy świętej został odmówiony Akt Zawierzenia i Dziękczynienia.

Po zakończonej liturgii o godz. 14.00 w Miasteczku dla Dzieci na placu przed Świątynią przygotowano grę edukacyjną Bez chleba nie ma nieba. Najmłodsi mogli także obejrzeć Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci. O godz. 15.00 uczestnicy Święta Dziękczynienia wypuścili do nieba baloniki z napisem Dziękuję. W ramach Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Moc Dobra odbył się koncert, gdzie na scenie pojawili się m.in. Golec uOrkiestra i Maleo Reggae Rockers oraz dziecięce Promyczki nadziei i Dzieci z Brodą. Na godz. 20.30 zaplanowano wieczór uwielbienia, który poprowadził zespół Mocni w Duchu. Natomiast o godz. 21.30 rozpocznie się nabożeństwo czerwcowe. O 21.37 zostanie odmówiona modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II po czym zostanie uruchomiona iluminacja Świątyni Opatrzności Bożej.

W ramach X Dnia Dziękczynienia udostępniono budowane Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pracownicy Muzeum pokazali sale przyszłej wystawy głównej. Zaprezentowano także fragmenty nigdy dotąd nieemitowanych archiwalnych filmów z Prymasem Stefanem Wyszyńskim.