Zakończył się remont elewacji Wilii Jasny Dom we Włochach

2022-01-13 22:47
Willa Jasny Dom
Autor: Marta Komorowska

Po latach zapomnienia Fundacja Willa Jasny Dom opowiada o tym, co wydarzyło się przy ulicy Świerszcza 2. Po odzyskaniu budynku jego właściciele odkryli w piwnicach tajemnicze napisy. Okazało się, że tuż po wojnie komuniści zrobili w podziemiach areszt śledczy.

Po piwnicach Wilii Jasny Dom oprowadza nas jej właścicielka Marlena Piekarska Olszówka. Do dziś zachowały się wyryte na ceglanych ścianach błagalne napisy: „Jezu wyratuj” ze znakiem krzyża oraz „Matko Boża Opiekunko Nasza Wyratuj”. Świadkami tamtych dni są także kalendarze kreskowe oraz drzwi z wyciętymi charakterystycznymi judaszami.

Napisy wyryte na ścianach piwnic Pani Marlena odkryła w 2000 roku, przez przypadek wchodząc do jednej z piwnic wypełnianej jeszcze wtedy węglem.

Okazało się, że odzyskując rodzinny dom zabrany po wojnie przez komunistów pani Marlena otrzymała budynek, w którym są ślady więzienia. Od lutego do października 1945 roku dom był siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. W jego piwnicach urządzono cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach pokoje przesłuchań i biura. Szacuje się, że w okresie istnienia aresztu przeszło przez niego ponad tysiąc kobiet i mężczyzn.

Po latach walki powstała Fundacja Willa Jasny Dom. Stopniowo historia tego domu zaczynała być znana i uznawana. Dziś po latach starań o dotacje zarówno piwnice jak i elewacja budynku zostały zabezpieczone. Budynek to kamienica o cechach stylu modernistycznego położona przy ul. Świerszcza 2 tuż przy stacji Warszawa Włochy. Powstała na początku lat 30. XX wieku. „Jasny Dom”, jak ją nazwano, zbudowano na zamówienie Franciszka Kosteckiego, ówczesnego burmistrza Włoch. W maju 1936 roku willa została zakupiona przez Józefa Kasperkiewicza, notariusza z Pabianic, przodka obecnych właścicieli. Rodzina Kasperkiewiczów mieszkała w kamienicy do 29 stycznia 1945 roku, kiedy z rozkazu Wojennego Komendanta Miasta Włochy zmuszona została do opuszczenia swojej własności. Od tego momentu zaczyna się ciemna strona historii budynku.

Jego piwnice można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się. Kontakt jest TUTAJ

mko/um.warszawa

Posłuchaj więcej:

Listen to "Willa Jasny Dom" on Spreaker.
Willa Jasny Dom
Autor: Marta Komorowska