Zaszczep kota przeciwko wściekliźnie

2022-01-10 6:18
Kot
Autor: fot. Magdalena Gierech/Eurozet

Mieszkańców części Warszawy i Mazowsza zobowiązał do tego wojewoda. To ma związek z rosnącą liczbą przypadków występowania tej choroby. Do tej pory dotknięte były nią głownie zwierzęta dzikie.

Do tej pory na Mazowszu wykryto już 110 przypadków wścieklizny, w tym 18 w samej stolicy. Obszary zagrożone wystąpieniem tej choroby w Warszawie to dzielnice: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka. Na tych terenach obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem wojewody mazowieckiego z końca grudnia 2021, do dotychczasowych ograniczeń i wytycznych dodano kolejne – obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na obszarach zagrożonych. Właściciele tych czworonogów muszą zaszczepić swojego pupila w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Niewypełnienie obowiązku zaszczepienia zwierzęcia jest wykroczeniem, za które właścicielowi grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych.