Zbliża się 20. Noc Muzeów w Warszawie

2024-05-06 9:24
Noc Muzeów 2024
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Otwartych tego dnia dla zwiedzających będzie 312 miejsc. To nie tylko muzea czy instytucje kultury. Będzie sporo obiektów, które zwykle nie są dostępne dla każdego.

Noc Muzeów będzie z 18 na 19 maja. Zwiedzić oprócz tradycyjnych muzeów będzie można między innymi: zakamarki Ministerstwa Sprawiedliwości, dział starej książki medycznej w Głównej Bibliotece Lekarskiej, gabinet premiera i sala obrad rządu w alejach Ujazdowskich, profesjonalne studio nagrań audiobooków czy gabinet prezydenta warszawy. W Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w Wojskowej Akademii Technicznej zobaczyć prawdziwy poligon i spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy. Dla spacerowiczów będzie także dostępny gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad, który oficjalnie zostanie otwarty jesienią tego roku.

Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało atrakcje dla dzieci m.in. pokazy teatru kamishibai, a Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego nocną grę terenową. Z kolei na Osiedlu Jazdów odbędzie się wydarzenie „Sztuka w krzakach”, a w jego ramach wystawy, performance, koncerty i warsztaty. Miasto zaplanowało także paradę zabytkowych autobusów oraz interaktywną instalację przenoszącą w świat sztuki na terenie od strony Pałacu Młodzieży.