Zbliżają się Obchody Światowego Dnia Chorych na Trąd

2024-01-22 10:09
Diecezja Warszawsko-Praska
Autor: brak danych

Będą 28 stycznia. W intencji osób chorych na trąd i ich opiekunów zaplanowano Mszę Świętą w katedrze warszawsko-praskiej. Po niej będzie tez spotkanie z przedstawicielami Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya.

Przypadający w niedzielę (28.01) Światowy Dzień Trędowatych jest okazją do przypomnienia, że w najuboższych rejonach Ziemi nadal żyją i cierpią ludzie dotknięci jedną z najstarszych znanych ludzkości chorób zakaźnych. W ich intencji, z inicjatywy Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, o 12.30 odprawiona zostanie Msza Święta w katedrze warszawsko-praskiej. Po liturgii w podziemiach świątyni zaplanowane jest spotkanie przy filiżance indyjskiej herbaty. Gościem specjalnym będzie ks. Rahul Philips, były dyrektor Ośrodka Jeevodaya w Indiach.

Ośrodek rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach w stanie Chhattisgarh założył w 1969 roku pallotyn ks. Adam Wiśniewski. Od 1989 chorym pomaga polska misjonarka dr Helena Pyz, przez miejscowych nazywana Mami. W ośrodku na stałe mieszka około 120 osób. Są to całe rodziny i osoby samotne. W internatach mieszka około 250 dzieci w wieku od 5 lat do wieku studenckiego. Na świecie jest ponad 3 mln chorych na trąd. Co roku notuje się ponad 210 tysięcy nowych przypadków zachorowań w: Indiach, Chinach, Brazylii i w Afryce. Choroba najczęściej dotyka osoby niedożywione i osłabione. Trąd może być wyleczony antybiotykami. Terapia trwa od 6 do 12 miesięcy, zależnie od stopnia rozwoju choroby. Wczesne wykrycie i leczenie sprawia, że choroba nie powoduje widocznych okaleczeń, które są w hinduskim społeczeństwie stygmatyzujące.