Warszawa. Zebra przez zjazd ulicy Starzyńskiego będzie miała sygnalizację świetlną

2022-01-26 8:00
Chodnik, przejście, przejazd rowerowy
Autor: fot. Robert Klonowski/Eurozet

Chodzi o zjazd w kierunku ulicy Szwedzkiej. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w Warszawie. Co dokładnie się zmieni?

Światła staną na przejściu dla pieszych prowadzącym w kierunku ronda Żaba. Odnoga ulicy Starzyńskiego w kierunku Szwedzkiej biegnie tam łagodnym łukiem. Spora część kierowców nie redukuje wystarczająco prędkości zjeżdżając z fragmentu śródmiejskiej obwodnicy Warszawy. W dodatku przed zebrą zjazd rozszerza się na kilka pasów ruchu. To wpływa na niski poziom bezpieczeństwa. W latach 2015-2020 doszło tam do czterech wypadków, w tym jednego śmiertelnego.

Oprócz tego obok zebry pojawi się przejazd rowerowy. Będzie też nowe oznakowanie poziome – a jezdnia będzie miała jeden pas, który rozwidli się do trzech w stronę ulicy Szwedzkiej dopiero za zebrą. Kierowcy nie będą więc mieli możliwości wyprzedzania przed przejściem, a dodatkowo światła wymuszą u nich ostrożniejszą jazdę. Wyremontowane zostaną także: chodnik i przystanek autobusowy Namysłowska 02. Na razie trwa przetarg. Na oferty ZDM czeka do 7 lutego, a wykonawca będzie miał 180 dni od podpisania umowy na wykonanie wszystkich prac.