Zmarł biblista ks. prof. Adam Janusz Frankowski

2017-09-19 9:34
Zmarł biblista ks. prof. Adam Janusz Frankowski
Autor: brak danych

Ks. prof. Adam Frankowski zmarł w sobotę (16.09) - był emerytowanym biblistą i jednym z najstarszych księży archidiecezji warszawskiej. Pogrzeb odbędzie się w czwartek (21.09) na Powązkach.

Zmarły ks. prof. Adam Janusz Frankowski święcenia kapłańskie przyjął w 1952 r. z rąk Prymasa Stefana Wyszyńskiego i jednym z najstarszych księży archidiecezji warszawskiej. W latach 50. XX wieku pracował jako wikariusz-prefekt m.in. w Piasecznie, Aninie, parafii św. Franciszka w Warszawie. Następnie w latach 1957-1965 studiował teologię biblijną w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktor nauk biblijnych. O roku akademickiego 1965/66 rozpoczął wykłady na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1982 r. uzyskał habilitację z nauk biblijnych a od 1983 r. kierował katedrą egzegezy Nowego Testamentu na ATK.

Ks. prof. Frankowski był redaktorem cyklu podręczników pt. Wprowadzenie w myśl i wezwanie ksiąg biblijnych oraz autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i redaktorem kilku prac zbiorowych. Za ponad dwudziestoletnią pracę nad opracowaniem Biblii Jakuba Wujka w transkrypcji typu B, czyli z zachowaniem języka staropolskiego oraz zastosowaniem współczesnej ortografii i interpunkcji, otrzymał Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Od 1979 r. pracował również w duszpasterstwie akademickim przy kościele św. Anny. 20 lat temu przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Otwocku. Pogrzeb Księdza Prof. Adama Frankowskiego odbędzie się w czwartek (21.09) o godz. 14.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach.