Znaleźli w ogrodzie siekierkę z neolitu

2024-05-28 9:43
Znalezisko z Józefowa koło Legionowa
Autor: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook

To w Józefowie koło Legionowa. O znalezisku poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. Siekierkę wykopano podczas prac ogrodowych.

Jak mówi mazowiecki konserwator Marcin Dawidowicz "Takie znalezisko to rzecz rzadka i jesteśmy pod wrażeniem tego, że ktoś miał tyle intuicji, żeby to zidentyfikować jako zabytek i poinformować konserwatora". W zbiorach muzeów archeologicznych jest trochę tego typu obiektów.

"Samo datowanie obiektu i to, że jest to neolityczna siekierka, robi ogromne wrażenie. Dla przeciętnego człowieka jest to rzecz unikatowa i bardzo cenna" - podkreślił Dawidowicz. Urząd będzie chciał nagrodzić znalazczynię i jej dziecko. Odnaleziona została krzemienna siekiera, prawdopodobnie związana z osadnictwem kultury ceramiki sznurowej z okresu neolitu. Ten niepozorny przedmiot powstał ponad 4 tysiące lat temu.

Kulturę ceramiki sznurowej wyodrębniono początkowo na podstawie charakterystycznego sposobu zdobienia ceramiki za pomocą odciśniętego sznura, od którego przyjęła nazwę. Dawniej nosiła ona nazwę kultury toporów bojowych ze względu na dużą ilość toporów znajdowanych w grobach.