Znany portret Fryderyka Chopina można objerzeć w Warszawie

2022-01-07 6:19
Portert Fryderyka Chopina
Autor: Ary Sheffer/Wikipedia

Chodzi o dzieło Ary Scheffera. To jeden z najsłynniejszych na świecie wizerunków polskiego artysty. Jest dostępny w Muzeum Fryderyka Chopina.

Portret został wypożyczony z Muzeum Dordrechtu w Holandii. To rodzinne miasta malarza. Do 30stycznia będzie prezentowany na wystawie czasowej "Chopin. Potęga znaku". Jak podkreśla kuratorka wystawy - Marta Tabakiernik - Z biegiem lat ten słynny, wyidealizowany i nieskomplikowany kompozycyjnie, obraz przeobraził się w znak rozpoznawczy o potężnym zasięgu. Możemy się o tym przekonać, wypatrując nawiązań do portretu - bardziej lub mniej przetworzonego - w pozostałych pracach prezentowanych na wystawie: Marcina Maciejowskiego, Anny Piesiewicz, Roberta Kuty, Anny Suwałowskiej, Jerzego Sachy, Piotra Micherewicza i Agaty Anny Gaber.

Również do tego portretu nawiązał Andrzej Heidrich projektując banknot o nominale 5000 złotych emitowany w latach 80. XX wieku. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie przygotowało oprowadzania kuratorskie: 8 stycznia o 16:00 gości muzeum oprowadzi po wystawie Marta Tabakiernik, natomiast 22 stycznia - dr Seweryn Kuter. Natomiast 15 stycznia o 15:00 w cyklu "Salon Chopinowski" będzie wykład historyka sztuki Przemysława Głowackiego, przybliżający postać i twórczość Ary Scheffera.