100 dni wojny w Ukrainie. Jak długo potrwa royjska inwazja?

2022-06-03 19:45
100 dni wojny w Ukrainie. Jak długo potrwa royjska inwazja?
Autor: Facebook/zelenskiy_official 100 dni wojny w Ukrainie. Jak długo potrwa royjska inwazja?

Ta wojna ugrzęzła, a zmierza do wyniszczenia - tak o rosyjsko-ukraińskich walkach mówią eksperci. Mija 100 dni od początku inwazji Rosjan na Ukrainę. Inwazji, która w założeniu Władimira Putina miała zakończyć się po kilku dniach całkowitą klęską Ukrainy.

100 dni wojny w Ukrainie

- Pierwsze dni wojny to była jednak kompromitacja rosyjskiego wojska, uciekającego spod Kijowa - mówi generał Bogusław Pacek. - Rosjanie zaprezentowali się z jak najgorszej strony. Obnażyli mnóstwo słabości swojego wojska, a Ukraińcy na tym etapie pokazali, że są narodem, który chce bronić swojego państwa, że siły zbrojne Ukrainy wcale nie są tak kiepskie, jak były w roku 2014 - dodał.

Po stu dniach obie strony wojny mają zupełnie inne cele niż na początku konfliktu. Teraz główne walki toczą się w Donbasie i obwodzie ługańskim, gdzie ustabilizowała się linia frontu.

- Po jednej i po drugiej stronie są siły, środki. nie za bardzo mogą wykonać jakiś ruch, bo to jest ryzykowna operacja. Lepiej jest się bronić, jak atakować - to jest stara prawda. I jeżeli komuś by przyszło do głowy, żeby atakować broniących się, to ponosi dużo większe straty - mówi pułkownik Andrzej Kruczyński.

Sedno Sprawy - Waldemar Kraska

W najbliższych miesiącach walki będą nadal skupione w obwodzie donieckim i ługańskim. Jak mówi generał Pacek - są dwa scenariusze rozwoju tej wojny. - Gdyby ta sytuacja się zmieniała w taki sposób, jak to się dzieje w ostatnich tygodniach, to optymizmu tu wielkiego nie ma,  Rosjanie mają przewagę. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ten potencjał osobowy, techniczny i duże wsparcie, to jest jednak duża szansa, że Rosjanie zostaną powstrzymani i kontrofensywa się powiedzie - tłumaczy.

Eksperci przewidują, że wojna może jeszcze potrwać przez kilka miesięcy, choć Rosjanie będą dążyli do jak najszybszego jej zakończenia i ogłoszenia sukcesu operacji na wschodzie Ukrainy.