104. rocznica zaślubin Polski z morzem. Jak wyglądały uroczystości?

2024-02-12 10:29
104. rocznica zaślubin Polski z morzem. Jak wyglądały uroczystości?
Autor: gov.pl

Zaślubiny Polski z morzem są nie tylko momentem wielkiego wydarzenia o charakterze symbolicznym, ale są przede wszystkim zobowiązaniem" - powiedział w Pucku wicepremier W. Kosiniak – Kamysz podczas obchodów uroczystości związanych obchodami 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

"Dzisiaj dobrze rozumiemy te wyzwania, które są przed nami. Zaślubiny z Bałtykiem to historia, która jest za nami, ale z niej wyciągamy wnioski na przyszłość. Morze jest niezwykle ważnym szlakiem handlowym, transportowym oraz jest ważne dla ochrony infrastruktury krytycznej. Jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej w tak skomplikowanej rzeczywistości, w tak niebezpiecznych czasach"

 zaznaczył w swoim wystąpieniu wicepremier.

Główna część uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, żołnierzy Wojska Polskiego oraz ludzi związanych z morzem odbyła się w miejscu, gdzie 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznych Zaślubin Polski z morzem.

Szef MON zaznaczył, że w odpowiedzi na współczesne wzywania i zagrożenia dla bezpieczeństwa konieczne jest zwiększanie zdolności Marynarki Wojennej.

9-10 lutego na Starym Rynku można było odwiedzić mobilną wystawę „Iskry Niepodległej”, a w sali Zerówka w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbywały się pokazy filmowe 3D Wirtualnego Teatru Historii. Z kolei 9-11 lutego na strzelnicy Klubu Sportowego „Grot” odbyły się Międzynarodowe Zawody Strzeleckie „Zaślubiny z Morzem”.