14 lutego wspominamy św. Walentego - patrona zakochanych

2024-02-14 14:16
Życzenia na walentynki 14 lutego 2024. Piękne i romantyczne wierszyki dla zakochanych! Wyjątkowe propozycje
Autor: pixabay.com

14 lutego obchodzimy walentynki, czyli wspomnienie św. Walentego - biskupa i męczennika, uważanego na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych za patrona zakochanych.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim na mocy decyzji papieża Gelazjusza I obchodzone jest od 496 roku w dniu 14 lutego, jako Dzień św. Walentego (Walentynki).

Jednak początków dzisiejszych walentynek szukać trzeba nie w chrześcijaństwie, lecz w pogańskim Rzymie. O ich dacie zadecydowała sama przyroda. W połowie lutego bowiem ptaki gnieżdżące się w Wiecznym Mieście zaczynały miłosne zaloty i łączyły się w pary - podkreśla Onet. 

Jak obchodzimy walentynki? 

Wiele osób tego dnia obdaruje drugą połówkę upominkami lub zadba o miłe spędzenie wspólnie czasu. Jak świętują ten dzień samotni? 

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Velo Banku, 54 proc. osób spędzających walentynki samotnie sprawi sobie prezent, 45 proc. obejrzy film, a 32 proc. planuje zjeść coś pysznego. Jako inne wybory w ankiecie wymieniono spotkania z bliskimi (27 proc.), lekturę książek (24 proc.), zabiegi kosmetyczne lub uprawianie sportu (18 proc.), podróże (16 proc.) oraz medytację (9 proc.) - podaje PAP. 

Na pytanie „Kogo tego dnia doceniasz?” 48 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w walentynki doceni swoją partnerkę lub partnera, a 34 proc. za najważniejsze osoby tego dnia wskazuje członków rodziny, przyjaciół i samych siebie. W przypadku 13 proc. ankietowanych w centrum uwagi znajdą się dzieci, natomiast przyjacielowi lub przyjaciółce czas poświęci 5 proc. z nas.