9 złotych za litr oleju napędowego? Smutne prognozy ekspertów

2022-11-03 7:46
Paliwo
Autor: Pixabay.com Rosja straszy. Baryłka ropy za 300 dolarów?

Temat, który nie cichnie - ceny paliw. Okazuje się, że mimo zapewnień wielu, że ceny w najbliższym czasie nie wzrosną, analitycy nie mają dobrych wieści. Będzie 9 złotych za litr oleju napędowego?

Ceny paliwa wciąż nie nalezą do najniższych. Za litr diesla kierowcy płacą ponad 8 zł (średnio 7,99-8,12 zł), staniała nieco benzyna (6,69-6,84 zł), z kolei autogaz kosztuje około 3 zł (2,99-3,09 zł).

Niestety, wiele wskazuje na to, że taniej nie będzie, ale nie wszyscy analitycy są takiego samego zdania. 

5 grudnia zacznie obowiązywać embargo na dostawy ropy z Rosji drogą morską, a dwa miesiąca później - od 5 lutego - embargo na gotowy produkt, czyli olej napędowy. Biorąc pod uwagę fakt, że rządowa "tarcza antyinflacyjna" (8-proc. zamiast 23-proc. stawki VAT na paliwa;obniżka stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego) obowiązuje tylko do końca 2022 roku, to cena diesla na stajach paliw po 1 stycznia 2023 roku może sięgnąć 9 zł - uważa dr Bogucki cytowany przez Radio Eska. 

Od odpowiedzi na pytanie o potencjalny wzrost paliw po nałożeniu embargo nie uchylił się Rafał Zywert. Według eksperta odcięcie się od dostaw z Rosji nie powinno wpłynąć na ceny, gdyż te już teraz uwzględniają koszty dywersyfikacji dostaw i sprowadzania ropy od innych kontrahentów.

To nie będzie tak, że 5 grudnia wejdzie w życie embargo, a 6 grudnia ceny pójdą do góry. Było ponad 6 miesięcy, żeby się przygotować i zdywersyfikować źródła dostaw, udało się już zrezygnować z połowy dostaw z Rosji, mimo że jeszcze nie trzeba było tego robić. Te działania są już zdyskontowane w cenach. Najpierw były długie negocjacje, a potem dano 6 miesięcy na przygotowanie się do wstrzymania zakupów z Rosji. Trzeba też pamiętać, że zakaz dotyczy dostaw dostarczanych statkami, ale południową nitką ropociągu „Przyjaźń” ropa będzie płynąć do Węgier, Czech i Słowacji Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Biznes/Ceny-paliw-wkrotce-oszaleja-5-grudnia-wchodzi-embargo-na-rope-z-Rosji

- stwierdził w rozmowie z Radiem Zet.