Abonament RTV: Czy listonosz sprawdzi czy płacisz? Poczta polska skomentowała sprawę

2022-12-07 7:01 Róża Perszon
Poczta Polska
Autor: pixabay.com

Poczta Polska odniosła się do pytań o urzędników, którzy mogą kontrolować, czy obywatele Polski opłacają obowiązkowy abonament RTV za posiadanie telewizora lub radia.

Poczta Polska została zobligowana do sprawdzania, czy Polacy zarejestrowali telewizory i radioodbiorniki, a także czy płacą za nie abonament RTV. Wśród obywateli i mediów szerzą się uzasadnione głosy, jakoby tych kontroli mieli dokonywać również listonosze. W końcu to Poczta Polska jest urzędem odpowiedzialnym za regulowanie tych kwestii. Portal Wirtualnemedia.pl wystosował w tej sprawie zapytanie do biura prasowego Poczty Polskiej. 

“Kontroli wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych dokonują wyłącznie posiadający do tego upoważnienia pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej i tych czynności nie należy utożsamiać z pracą listonoszy”

– tłumaczy Poczta Polska portalowi Wirtualnemedia.pl.

Jak w takim razie uprawnieni do tego pracownicy będą przeprowadzać kontrole? Jak podaje Radio Eska, zasadniczo muszą oni wykazać, że telewizor lub radio są zdolne do odbioru sygnału. Do nałożenia kary nie wystarczy stwierdzenie, że odbiornik znajduje się w danej nieruchomości czy w samochodzie. Kontroler nie może nałożyć kary za niezarejestrowanie odbiornika na podstawie zamontowanej na nieruchomości anteny, czy zaglądając do wnętrza auta.