Agnieszka Ścigaj w Sednie Sprawy: "Musimy być przygotowani na zimową falę uchodźców"

2022-11-14 10:44 Róża Perszon
Agnieszka Ścigaj w Sednie Sprawy: Musimy być przygotowani na zimową fale uchodźców
Autor: youtube.com

Musimy być przygotowani na zimową fale uchodźców, mówi Agnieszka Ścigaj. Minister do spraw integracji społecznej twierdzi, że trwa proces inwentaryzacji miejsc zbiorowego zakwaterowania w całej Polsce i dodaje, że jej zdaniem nie dojdzie już do masowego napływu obywateli Ukrainy. Więcej w poniższym artykule.

Druga fala uchodźców

Zdaniem gościa Sedna Sprawy, politycy ukraińscy przekonują, że drugiej takiej dużej fali, jaka była na początku roku, nie będzie. 

Oczywiście musimy być przygotowani na wszystko. Trwa obecnie odprawa z wojewodami i przegląd miejsc, które wcześniej się sprawdziły. Ja zbieram i współpracuję organizacje międzynarodowe, które chętnie wspierają ten obszar. Po tych atakach na obiekty cywilne, jakie mają miejsce w Ukrainie, spodziewaliśmy się wzrostu liczby migrujących do Polski, ale ten wskaźnik nie wzrósł

- podkreśla minister do spraw integracji społecznej.

Na pytanie o liczbę migrantów, podkreśliła, że na ten moment jest 100 tysięcy miejsc do zakwaterowania i rezerwy, które będą możliwie szybko gotowe do użycia. 

"Armia ukraińska robi postępy nie przewiduje się wielkich ewakuacji. Musimy być jednak przygotowani. Trudno jednak mówić o liczbach. Ostatnio daliśmy radę zabezpieczyć 5 mln Ukraińców, a z tego 1,5 mln udało się zabezpieczyć w postaci noclegu i schronienia " - dodaje.

Kto zamieszka w pustostanach, od kiedy uchodźcy będą musieli płacić za nocleg? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.