Aktualna sytuacja na Ukrainie. Tragiczny bilans ofiar

2022-02-28 7:57 Róża Perszon
Wojna na Ukrainie. Rosja nie osiągnęła żadnego celu! Setki żołnierzy zabitych!
Autor: Pixabay Wojna na Ukrainie. Rosja nie osiągnęła żadnego celu! Setki żołnierzy zabitych!

Wciąż trwa inwazja na Ukrainę. Giną ukraińscy cywile ale i rosyjscy żołnierze. Rosja straciła także 146 czołgów, 27 samolotów, 36 śmigłowców, 46 wyrzutni i 706 wozów bojowych. Szefowie Unii Europejskiej zapowiedzieli dodatkowe sankcje, które zostaną nałożone na Rosję. O jakich konkretnie mowa?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy przekazało w weekend, że zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci, a ranne są 1684 osoby, w tym 116 dzieci.

Około 4300 żołnierzy straciły siły rosyjskie od początku inwazji na Ukrainę - poinformowała w niedzielę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na Facebooku, dodając, że liczba ta jest weryfikowana. Według niej Rosja straciła także 146 czołgów, 27 samolotów, 36 śmigłowców, 46 wyrzutni i 706 wozów bojowych.

Od początku ataku w Kijowie zmarło sześciu cywilów, 14 wojskowych i członków obrony terytorialnej, 71 osób zostało rannych.

Media obiegły informację po tym, że siedmioletnia dziewczynka zmarła w szpitalu po podpaleniu przez wojska rosyjskie przedszkola w ukraińskiej miejscowości Achtyrka.

Unia Europejka wzmacnia sankcje wobec Rosji. To oczywiście pokłosie ataku wojsk Władimira Putina, do którego doszło cztery dni temu. Przypomnijmy, wojska rosyjskie od czwartku atakują ukraińskie miasta i miasteczka, a w nich obiekty wojskowe i cywilne.

W niedzielę, 27 lutego przedstawiciele Unii Europejskiej ogłosili dodatkowe sankcje, jakie zostaną nałożone na Rosję w związku z inwazją rosyjską. O jakie chodzi?

  • Po raz pierwszy w historii Unia Europejska sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju.
  • Dodatkowo Ursula von der Leyen poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla samolotów należących do Rosji lub kontrolowanych przez Rosję - chodzi także o samoloty prywatne.
  • Zakazano również machiny medialnej Kremla w Unii Europejskiej; Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą mogły nadawać
  • Von der Leyen podkreśliła także, że UE będzie pracować nad uniemożliwieniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na europejskich rynkach

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozmawiał w niedzielę z Prokurator Generalną Ukrainy Iriną Wenediktową. "Zapewniłem o wsparciu dla narodu ukraińskiego i zadeklarowałem pomoc w rozliczeniu sprawców zbrodni wojennych dokonanych przez Rosję" – poinformował.