Alerty IMGW w weekend. Jaka pogoda czeka nas od poniedziałku?

2023-02-05 21:26
zima, auto
Autor: pixabay.com

W poniedziałek nad wschodnią część Polski napływać będzie chłodne i stosunkowo wilgotne powietrze pochodzenia arktycznego. Jak powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB, na północy i południowym wschodzie możliwe są słabe opady śniegu, a na Wybrzeżu deszczu ze śniegiem.

Ten weekend był bardzo niebezpieczny. Miejscami temperatura wynosiła nawet -22 stopnie Celsjusza. Obowiązywały alarmy pierwszego stopnia oraz prognoza zagrożeń na kolejne dni. IMGW ostrzegało przed wezbraniem wód na Bałtyku i Żuławach. W sobotę na szczęście opady śniegu i silniejsze porywami wiatru były głownie tylko w górach. 

Niestety, mróz będzie obecny na naszych termometrach cały czas, również w nadchodzącym tygodniu. 

W nocy pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na wschodzie i nad morzem przelotne opady śniegu. Lokalnie marznąca mgła. Temperatura od -11°C do -1°C; na Podhalu spadki do -20°C. Wiatr słaby, zmienny.

- podaje IMGW. 

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek Polska będzie znajdowała się pod wpływem wyżu z głównym centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Do kraju napływa chłodne, ale stosunkowo wilgotne powietrze.

"Po ustąpieniu porannych mgieł, na większym obszarze kraju zachmurzenie miejscami będzie umiarkowane i duże. Przelotne, słabe opady śniegu do 1-2 cm, spodziewane są na północy i południowym wschodzie. Na Wybrzeżu może spaść deszcz ze śniegiem. W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju będą utrzymywały się temperatury ujemnie. W najcieplejszym momencie poniedziałku prognozowane są temperatury od minus 5 stopni Celsjusza w okolicach Przemyśla, około minus 1 w centrum i na północnym wschodzie, do około zera na zachodzie i plus 3 stopni nad morzem" - powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB w rozmowie z PAP.