Aplikacja mObywatel z nową funkcją. Co się zmieni?

2024-01-05 14:08
mObywatel
Autor: Marcin Twaróg

Rząd dodał do aplikacji mObywatel długo wyczekiwaną funkcję. Od czwartku (5 stycznia) korzystając z programu możemy szybko i wygodnie zastrzec swój PESEL.

mObywatel 2.0 to aplikacja, którą od 14 lipca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu - podaje Ministerstwo Cyfryzacji. 

Jak czytamy, dzięki aplikacji:

  • masz swoje dokumenty zawsze pod ręką,
  • szybko i wygodnie załatwiasz sprawy urzędowe,
  • oszczędzasz czas i pieniądze.
  • mObywatel 2.0 zyskał nową szatę graficzną, zaprojektowaną zgodnie z najnowszymi trendami. Korzystanie z niego będzie więc intuicyjne i komfortowe.

W połowie listopada 2023 roku rząd umożliwił nam łatwe zastrzeganie swojego numeru PESEL. Taki krok pozwala zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży tożsamości i zablokować możliwość np. wzięcia pożyczki na swoje nazwisko przez obcą osobę.

W czwartek Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało bowiem, że funkcja zastrzeżenia numeru PESEL pojawiła się właśnie w rządowej aplikacji mObywatel.