Arcybiskup Wojciech Polak w Sednie Sprawy: Jesteśmy w środku tego konfliktu, przyjmujemy uchodźców wojennych

2022-03-08 10:16 Róża Perszon
Arcybiskup Wojciech Polak w Sednie Sprawy: Jesteśmy w środku tego konfliktu, przyjmujemy uchodźców wojennych
Autor: youtube.com

Prymas Polski podkreśla, że Kościół mocno włączył sie w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy szukają schronienia poza granicami swojego kraju i dodaje, że niezbędne jest myśenie o przyszłości, czyli o włączeniu uchodźców w naszą rzeczywistość.

Uchodźcy z Ukrainy 

Na pytanie o to, czy uchodźcy pojawili się już i szukają schronienia w archidiecezji prymas odpowiada, że jeszcze nie, choć "jesteśmy gotowi i otwarci. Rozmawiamy tez z dyrektorem Caritas i powoli ta dynami przemieszczania się uchodźców w głąb Polski jest poza te największe miasta". 

Koordynacja działań kościoła

Caritas Polska już na początku wojny koordynuje na całym terenie włącznie z wszystkimi diecezjami. Składka zbierana w niedzielę 27 lutego czy podczas środy popielcowej była ogromna. Za tę hojność chcę ze włazami w oczach podziękować 

Prymas dodawał, że w każdej diecezji widać szereg inicjatyw. Widać komitety współpracy proboszcza z wiernymi czy z osobami z samorządów.

Ksiądz zapytany o możliwy upadek sił po pierwszej, ogromnej fali pomocy odpowiada, że emocje, które nam towarzyszą teraz opadną z czasem - to niemalże pewne. Ważne, żebyśmy teraz te emocje przekuli w akcje pomocowe. "To dzieje się już teraz różnymi etapami. Dzieci chodzą do szkół, dorośli szukają pracy. Niezbędne jest myślenie o przyszłości, czyli o włączeniu uchodźców w naszą rzeczywistość"

Więcej w dzisiejszym sednie sprawy.