Awaria PKP w całej Polsce. Sprawą zajął się specjalny zespół. Czy doszło do cyberataku?

2022-03-17 13:17 Róża Perszon
Awaria PKP w całej Polsce. Sprawą zajmuje się zespół od cyberataków
Autor: Ola Szocik

W czwartek (17 marca) doszło do wielkiej awarii kolei - informowało PKP PLK. W całej Polsce pociągi miały ogromne opóźnienia, powodem miał być cyberatak. Sprawą zajął się Zespół ds. Incydentów Krytycznych. Co ustalił?

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że ok. godz. 4:00 rano w czwartek (17 marca) w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego wystąpiły usterki urządzeń sterowania.

W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

- poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński na twitterze. 

Awaria objęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania wyposażonych przez Alstom, m.in. takie lokalizacje i ciągi kolejowe jak od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.

Jak czytamy w późniejszych oświadczenia - do nie doszło do cyberataku.

Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce; nie było żadnego cyberataku – poinformowała firma Alstom w oświadczeniu przysłanym w czwartek PAP.