Będą drastyczne kary dla pijanych kierowców. W grę wchodzi nawet konfiskata samochodu

2021-09-14 13:37
Będą drastyczne kary dla pijanych kierowców. W grę wchodzi nawet konfiskata samochodu
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Poznaliśmy plany ministerstwa sprawiedliwości zakładające zaostrzenie konsekwencji dla tych, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu. Nowe kary dla pijanych kierowców już niedługo mogą stać się faktem. W taryfikatorze kar znalazła się nawet konfiskata samochodu.

Resort sprawiedliwości przygotował nowe zapisy kodeksu karnego dotyczące kar dla pijanych kierowców. Autorzy nowych przepisów już wcześniej zapowiadali, że kary dla kierowców, którzy wsiadają za kółko po alkoholu muszą zostać zaostrzone. Z nowych zapisów wynika, że jeśli kierowca spowoduje wypadek, a będzie miał w organizmie ponad pół promila alkoholu we krwi to... straci samochód. Pojazd zostanie mu zarekwirowany również gdy zostanie złapany na jeździe na podwójnym gazie, ale w tym wypadku musi mieć ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Co ważne, samochody odebrane właścicielom za jazdę pod wpływem alkoholu będą odbierane kierowcom od razu i pozostaną w rękach policji do czasu, gdy sprawa nie rozstrzygnie się w sądzie.

A to nie jedyna nowość. Zaostrzone mają być też kary więzienia. Spowodowanie śmiertelnego wypadku oznacza karę nawet do 5 lat więzienia. Na 3 lata więzienia może zostać skazany kierowca, który spowoduje wypadek, w którym ktoś dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Przepisy mają być stosowane rygorystycznie, choć z pewnymi „furtkami” dla sądów. Samochodu nie straci kierowca, który udowodni, że jego stan nietrzeźwości jest spowodowany m.in. zażyciem leków.

Od kiedy nowe kary dla pijanych kierowców?

Nie wiadomo na razie, kiedy nowe kary dla pijanych kierowców wejdą w życie. Wprowadzenie nowych przepisów pozostaje na razie jedynie w planach ministerstwa sprawiedliwości.

Według policyjnych statystyk w 2020 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 540 wypadkach drogowych (10,8% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 327 osób (13,1% ogółu zabitych), a 2 723 osoby odniosły obrażenia (10,3% ogółu rannych). W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to mniej wypadków o 177 (-6,5%), mniej osób rannych o 358 (-11,6%) oraz więcej osób zabitych o 1 (+0,3%).

Sedno Sprawy - Grzegorz Cessak