Będą podwyżki dla emerytów i rencistów. Jest decyzja Sejmu

2022-10-28 8:19
Pieniądze do wydania
Autor: pixabay.com

Dobra wiadomość dla wszystkich seniorów! Sejm uchwalił w czwartek (27 października) nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Oznacza to wyższe wypłaty tych świadczeń. Jak zmienią się kwoty?

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 444 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymał się jeden.

Jak podaje PAP, nowelizacja zakłada, że w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł.

Najniższe świadczenie będzie wynosiło 1588,44 zł  w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej i do 1191,33 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy

W 2023 roku wzrost emerytur i rent o wskaźnik waloryzacji z gwarantowaną kwotą podwyżki o 250 zł. Ostateczną wysokość wskaźnika waloryzacji poznamy w lutym 2023 roku.

- podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.