Biskup Krzysztof Zadarko w Sednie Sprawy: Mamy tysiąc domów zakonnych, w każdym sa uchodźcy

2022-03-18 10:28 Róża Perszon
Biskup Krzysztof Zadarko w Sednie Sprawy: Mamy tysiąc domów zakonnych, w każdym sa uchodźcy
Autor: youtube.com

Mamy tysiąc domów zakonnych, w każdym są uchodźcy, mówi biskup Krzysztof Zadarko. Delegat Episkopatu ds. Imigracji dodaje, że w pomoc obywatelom Ukrainy zaangażowały sie niemal wszystkie parafie.

Co robi kościół w związku z falą uchodźców? Działa Caritas, ale co dzieje się w dziesiątkach parafii? Biskup na początku rozmowy zaznaczył, że 44 diecezje łącznie z grekokatolickimi "robią codziennie swoją robotę", która objawia się w liczbach.

Blisko 100 domów na Ukrainie i 1000 w Polsce są zajęte przez uchodźców. W każdej parafii jest także organizowana pomoc. Pomagamy znaleźć pracę, odnaleźć się w tym, co się dzieje, pomóc w sprawach urzędowych. To wszystko toczy się na poziomie samorząd- parafia 

- zaznacza delegat Episkopatu ds. Imigracji.

Nastroje społeczne

Rządzący obawiają się, że część społeczeństwa może być mniej przychylnie nastawiona do uchodźców z różnych powodów. Jaka jest tutaj rola kościoła, żeby te na stroje łagodzić jeśli będzie to potrzebne?  

"Pytanie jest nie po co oni tu przychodzą, ale dlaczego tu są. To jest fundamentalna sprawa. Musimy sobie powiedzieć, czy chcemy budować w dalszym ciągu mono etnicznej i mono religijnej" - dodaje biskup.

Apelował także, żeby nie wykorzystywać nacjonalistycznego i populistycznego podejścia, że będzie więcej osób np. na SORze, na rynku pracy, żeby nie budować na tym populistycznych haseł.

Jak może wyglądać pomoc w długofalowej perspektywie. dlaczego papież Franciszek rozmawiał z patriarchą Cyrylem? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.