Błąd systemu sterującego ruchem w internecie zablokował na kilka godzin Facebooka i Instagrama

2021-10-05 8:25
Błąd systemu sterującego ruchem w internecie zablokował na kilka godzin Facebooka i Instagrama
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Znamy już prawdopodobną przyczynę globalnej awarii Facebooka i Instagrama , do której doszło w poniedziałek, 4 października. Aplikacje należące do Facebooka nie działały aż przez 6 godzin. Była to największa dotąd globalna awaria serwisów z ponad 3 mld użytkowników.

W poniedziałek, 4 października ok. 17:40 czasu polskiego doszło do największej w historii awarii Facebooka i należących do niego aplikacji. Serwis był niedostępny przez ponad 6 godzin. Facebook, Instagram i Whatsapp zaczęły działać dopiero po północy. Jak podał New York Times, awaria sprawiła, że firmowy system komunikacji Workplace również nie działał, dlatego pracownicy Facebooka mieli związane ręce.

Jaka była przyczyna awarii Facebooka? Jak podał na Twitterze ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs, powołując się na źródła w Facebooku, awarię spowodowało błędne uaktualnienie protokołu BGP, systemu sterującego ruchem w internecie.

- Uaktualnienie zablokowało możliwość zdalnych użytkowników do usunięcia zmian, a osoby z fizycznym dostępem nie miały dostępu do sieci. Więc uniemożliwiło to obu stronom naprawienie tego - napisał Krebs.

Awaria była największą i najszerszą dotąd w historii Facebooka; odcięła nie tylko ponad 3 mld użytkowników, ale też firmy polegające na usługach i aplikacjach korporacji.

Dodajmy, że w poniedziałek rekordową liczbę użytkowników zanotował portal Twitter. Natomiast akcje Facebooka na giełdzie spadły aż o 5 procent.

Sedno Sprawy - Łukasz Czernicki