Ceny w sklepach na święta mogą mocno zszokować

2022-11-26 14:28
Święta Bożego Narodzenia 2022
Autor: Pixabay.com To będą historycznie drogie święta

Dominik Łazarz, ekonomista z Europe Direct działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaznaczył, że tegoroczne święta będą rekordowo drogie. Co pójdzie najbardziej w górę?

O tym, że tegoroczne święta nie będą należały do tanich, wiedza już wszyscy. Ale jak podkreślają eksperci, te będą historycznie drogie. Dominik Łazarz, ekonomista Europe Direct zapewnia, że koszty będą bolesne. Wigilijny stół w tym roku może być droższy nawet o 25%. 

Wigilijny stół będzie najdroższy od dekad. Wynika to z wszechogarniającej nas drożyzny, która przyśpieszy przy samej Wigilii. To są oficjalne dane Narodowego Banku Polskiego, które mówią, że w czwartym kwartale roku, ceny - zwłaszcza żywności - podskoczą. One już są wyższe niż oficjalna inflacja, czyli prawie 18%

- mówi Dominik Łazarz cytowany przez Radio Eska. 

Wyższych cen należy spodziewać się za najbardziej rozchwytywane świąteczne produkty. Płaty karpia jeszcze w pierwszej połowie października pojawiły się w wybranych marketach. Cena za kilogram to wówczas nawet ok. 70 zł. Rok temu, jak podaje Głos Pomorza, płat ze skórą przed świętami Bożego Narodzenia był w sprzedaży w cenie ok. 40 zł za kilogram. W 2022 ryba na święta będzie droższa, co już sygnalizują producenci karpia, wskazując na zdecydowanie droższe zboże do karmienia ryb, koszty paliwa czy rosnące wynagrodzenia dla pracowników.

Według ekspertów podobnie będzie z pozostałymi produktami, które znajdą się na wigilijnym stole.