Co dalej z partią Pawła Kukiza? Grozi jej delegalizacja

2022-06-20 8:33
Jarosław Kaczyński, Paweł Kukiz
Autor: Andrzej Lange/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński, Paweł Kukiz

Przez niezłożenie sprawozdania finansowego K’15 zostanie zdelegalizowane - informuje w piątek "Rzeczpospolita". Co dalej z partią Pawła Kukiza?

Gazeta przypomina, że Paweł Kukiz po raz pierwszy dostał się do Sejmu jako lider niesformalizowanego ruchu. Partię założył w 2020 roku, by zyskać "kolejne narzędzie" do wpływania na politykę. Jej krótka historia wkrótce się skończy.

Partii Kukiz'15 grozi delegalizacja. Powodem jest niezłożenie przez ugrupowanie związane z postacią Pawła Kukiza, sprawozdania finansowego w wymaganym ustawowo terminie, za co grozi skreślenie z ewidencji partii politycznych.

Dziennik wskazuje, że obowiązek składania sprawozdania finansowego ciąży na wszystkich kilkudziesięciu partiach w Polsce, nawet takich, które nie mają dochodów i wydatków.

Nie ma to dla mnie szczególnego znaczenia. Duża część działaczy Ruchu Kukiz’15 chciała partii, więc nie przeszkadzałem im przy jej zakładaniu. Mieli jej pilnować

– tłumaczy w rozmowie z polskatimes.pl Paweł Kukiz, lider ugrupowania.

"Rz" podkreśla, że wykreślenie partii Kukiza może mieć jednak dla niego odczuwalne konsekwencje. Gdyby zdecydował się na samodzielny start, nie mógłby liczyć na subwencje wyborcze, przysługujące tylko partiom. Jego ruch nigdy ich dotąd nie wywalczył, właśnie dlatego, że Kukiz długo wzbraniał się przed założeniem partii.