Co młodzi ludzie chcą studiować i gdzie? Nowy raport NASK

2024-04-29 10:59
Tutaj nauka będzie przyjemnością! Ósmoklasisto, wyjątkowe szkoły czekają na ciebie
Autor: pixabay.com Tutaj nauka będzie przyjemnością! Ósmoklasisto, wyjątkowe szkoły czekają na ciebie

Matura już za niecałe dwa tygodnie… i co dalej? Jaką ścieżkę kształcenia, jakie kariery planują młodzi u progu dorosłości i jakie wartości w przyszłej pracy będą się dla nich liczyły? Pojawił się nowy raport NASK

Wkrótce na rynek pracy wkroczy nowe pokolenie, które urodziło się i wychowywało w XXI w. Kolejna generacja zna doskonale nowe technologie, nie rozstaje się z urządzeniami cyfrowymi, rzadko o coś pyta dorosłych, bo informacje zdobywa głównie w internecie. Dzięki sieci może być też na bieżąco, mieć dostęp do morza inspiracji i różnych opinii. W dodatku młodzi, będąc online, „widzieli” więcej świata niż niejeden podróżnik. Czy kolejne pokolenie wykorzysta ten potencjał?  

Z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji „Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich”, przygotowanego w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) przez Thinkstat – zespół badania opinii działający w NASK - wynika, że młodzież optymistycznie postrzega swoją przyszłość zawodową – ponad trzy czwarte badanych ocenia ją pozytywnie. 

Nasze najnowsze badanie pokazuje, że pokolenie, które korzystało z usług OSE [program działa od 7 lat] i było uczestnikiem cyfrowych przemian, nie boi się nowych wyzwań i chce stawiać na siebie. Pokazuje też, że program edukacji szkolnej nie zawsze odpowiada na jego potrzeby. Za zmieniającymi się pod wpływem technologii trendami powinien więc nadążać sposób nauczania. W OSE diagnozujemy te przemiany i pokazujemy, że ważną ścieżką w edukacji jest mądre i odpowiedzialne wykorzystanie internetu i narzędzi cyfrowych

 – mówi Maciej Dudkiewicz z NASK, dyrektor Pionu Zarządzania Programem OSE.

Oto kilka ciekawych danych z raportu:

  • Czterech na dziesięciu (43,9%) uczniów po ukończeniu szkoły średniej zamierza jednocześnie kontynuować naukę i pracować. Na wybór jednej z tych ścieżek decyduje się co piąty respondent – kontynuacja nauki (19,8%), podjęcie pracy (20,0%).  
  • Tylko 3,5% uczniów ocenia, że program nauczania w bardzo dużym stopniu przygotowuje ich do zawodu, który planują wykonywać.  
  • Psychologia, informatyka, zarządzanie, medycyna i marketing – to najpopularniejsze wśród ankietowanych kierunki studiów, na które chcieliby aplikować. 
  • Ponad 40% uczniów po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej chciałoby kontynuować naukę we własnym mieście bądź województwie. Natomiast co czwarty (23,3%) wybrałby migrację do innego województwa, a prawie co dwudziesty (4,5%) wyjechałby za granicę. 
  • Prawie 80% uczniów ostatnich klas szkoły średniej uzależnia swoje szczęście od osiągnięcia celów zawodowych. 
  • Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach, takich jak: psycholog, terapeuta (10,5%), programista (9,3%) oraz w specjalizacjach związanych z medycyną (9,1%).  
  • Co czwarty ankietowany (26,5%) chciałby pracować w województwie, w którym obecnie mieszka, natomiast co piąty (20,3%) najchętniej podjąłby pracę w krajach Europy Zachodniej: Niemczech (23,6%), Wielkiej Brytanii (14,3%) i Holandii (12,6%). Co dziesiąty szukałby zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. 
  • Ponad połowa (54,7%) badanych bierze pod uwagę prowadzenie w przyszłości własnej działalności gospodarczej. 
  • Przeważająca większość uczniów chce ze swojego przyszłego zawodu czerpać satysfakcję (76,5%) oraz otrzymywać wysokie wynagrodzenie za wykonywaną pracę (71,3%). Najrzadziej respondentom zależy na tym, by zawód dawał im możliwość wpływu na otoczenie (9,4%) i budował ich szacunek w społeczeństwie (9,6%). 

Z naszego raportu wynika, że młodzi chcą studiować i pracować w kraju, ale i za granicą, chcą prowadzić swój biznes, pracować w międzynarodowych firmach. I co ważne, nabrali wiatru w żagle – z optymizmem patrzą w swoją zawodową przyszłość - podaje gov.pl