Dodatkowe wsparcie dla strażaków z OSP. Otrzymają nowe wozy

2023-02-15 8:34
Dodatkowe wsparcie dla strażaków z OSP. Otrzymają nowe wozy
Autor: gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatkowe wsparcie dla strażaków z OSP. Jednostki zostaną wyposażone w 668 nowych wozów strażackich. To wsparcie, dzięki któremu druhowie szybciej dotrą do miejsca wypadku czy pożaru.

Nowe wozy strażackie dla OSP

Sprzęt ratowniczy jest podstawą pracy strażaków. Samochody ratowniczo-gaśnicze są kluczowe podczas pożarów i wypadków. Nowoczesny sprzęt pozwoli na szybszą i skuteczniejszą pracę druhów z OSP. 

„W tym roku będzie to rekordowa liczba około 668 wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Chyba nigdy nie było takiej liczby wozów strażackich przekazywanych w jednym roku dla Ochotniczych Straży Pożarnych”

– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

To nie pierwsze tego typu wsparcie dla OSP. Wyposażenie remiz strażackich w nowoczesny sprzęt systematycznie wzrasta. 

Inne wsparcie dla OSP

Ochotnicze Straże Pożarne w tym roku zostaną także wyposażone w inny sprzęt strażacki. Na ten cel przeznaczono ponad 236 milionów złotych. Pozwoli to na zakup m.in.:

  • środków ochrony osobistej (mundury, hełmy, buty ochronne);
  • sprzętu łączności, uzbrojenia (pilarki do drewna i metalu);
  • sprzętu ratowniczo-gaśniczego (pompy, węże).
  • Dla nas istotny jest nie tylko sprzęt, ale również człowiek. Od 2022 r. obowiązuje, pierwsza w historii Polski, ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Dzięki niej prawie 100 tys. druhów – emerytów otrzymało świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP.