Dokładnie 101 lat temu urodził się Karol Wojtyła, święty Jan Paweł II. Dziś rocznica urodzin Papieża Polaka

2021-05-18 12:35
Jan Paweł II
Autor: fot. Archidiecezja Warszawska

18 maja 1920 roku w Wadowicach na świat przyszedł Karol Wojtyła. 58 lat później ku zaskoczeniu całego świata został wybrany na papieża - pierwszego w historii spoza Włoch.

Dzisiaj, 18 maja 2021 roku mija dokładnie 101 rocznica urodzin Karola Wojtyły, a od 16 października 1978 papieża Jana Pawła II. Karol Wojtyła na świat przyszedł w Wadowicach koło Krakowa. Matka przyszłego papieża zajmowała się domem, dorabiając jako szwaczka, a ojciec służył w armii cesarza Franciszka Józefa aż do momentu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Młody Wojtyła bardzo szybko stracił swoich bliskich. Gdy miał 9 lat zmarła jego matka. Trzy lata później na szkarlatynę zmarł jego starszy brat Edmund. Ojca Karol Wojtyła stracił w wieku 20 lat. Wtedy nie miał już rodziny.

Od podziemnego seminarium do Stolicy Piotrowej

Karol Wojtyła w wieku 18 lat rozpoczął naukę UJ w Krakowie, ale jego edukację przerwała wojenna zawierucha. Pod koniec II wojny światowej (w międzyczasie pracował pracował zawodowo w zakładach Solvay) przyszły papież zdecydował się wstąpić do podziemnego seminarium duchowego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1946 roku w katedrze wawelskiej, a następnie udał się na studia do Rzymu, gdzie spędził kolejne dwa lata. Po powrocie do kraju Wojtyła był wikarym w dwóch podkrakowskich parafiach, następnie zajął się swoją pracą habilitacyjną. W swojej posłudze duszpasterskiej mnóstwo uwagi poświęcał studentom. Bardzo szybko został biskupem - miał zaledwie 38 lat. Natomiast w wieku 44 lat został mianowany na stanowisko Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. Z kolei w 1967 roku (gdy miał 47 lat) był już kardynałem.

Najdłuższy pontyfikat

16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58,5-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie i pierwszym Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał najdłuższy w XX wieku i trzeci w historii (łącznie ze św. Piotrem, którego lata rządów w Kościele nie są jednak dokładnie znane) pontyfikat. Wybór Polaka na Stolicę Piotrową zmienił historię naszego narodu na zawsze. Była to chwila niezapomniana i jednocześnie dla wielu szokująca. W pierwszym roku pontyfikatu i na pl. Zwycięstwa w Warszawie wygłosił słowa: Niech zstąpi Duch Twój i odnowie oblicze ziemi. Tej ziemi. Rok później powstała "Solidarność". Papież Polak zmienił też oblicze świata. Jak przypomina Katolicka Agencja Informacyjna, Jan Paweł II był pierwszym w dziejach papieżem, który tak otwarcie i przyjaźnie mówił o wyznawcach innych religii. Także jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi – miało to miejsce w Rzymie, 13 kwietnia 1986 r. 27 października 1986 r. odbyło się zaś międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu. Na zaproszenie Jana Pawła II do miasta św. Franciszka przybyło 47 delegacji reprezentujących wyznania chrześcijańskie oraz przedstawiciele 13 innych religii, aby w jednym czasie modlić się w intencji pokoju. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany a 27 kwietnia 2014 r. – ogłoszony świętym.