Dostałeś SMS z tego numeru? Uważaj, to oszustwo!

2022-10-20 9:08
Dostałeś SMS o przerwie w dostawie prądu lub gazu? Wojewoda zachodniopomorski uspokaja: Nie ma żadnego zagrożenia
Autor: JerzyGorecki / CC0 / pixabay.com Dostałeś SMS o przerwie w dostawie prądu lub gazu? Wojewoda zachodniopomorski uspokaja: "Nie ma żadnego zagrożenia"

Większość z nas wie o tym, aby nie ufać we wiadomości otrzymywane z obcych numerów. Niestety, oszuści są w tym temacie coraz lepsi. Ten numer od początku października nęka Polaków, informując o rzekomym zadłużeniu i nakłaniając do jego uregulowania.

Numer +48 508 752 411 wysyła do Polaków SMS-y od początku października. W treści wiadomości czytamy: „Numer [Twój numer telefonu] posiada zadłużenie w kwocie [niewielka kwota]. Prosimy o natychmiastową opłatę albo numer zostanie zablokowany”. W celu uniknięcia rzekomej blokady numeru należy kliknąć w znajdujący się w SMS-ie link, który przekierowuje do fałszywej bramki płatności. jak podkreśla Radio Eska, próba uiszczenia nieistniejącego długu doprowadzi do wykradzenia danych logowania do bankowości internetowej.

SMS-y o rzekomym zadłużeniu z numeru +48 508 752 411 są wysyłane do osób, które w ostatnim czasie sprzedawały w serwisie OLX - podaje portal telepolis.pl

Według danych przeprowadzanych przez firmy zajmujące się masową wysyłką SMS, ponad 90% wiadomości tekstowych jest otwieranych przez odbiorców, a najczęściej następuje to w czasie krótszym niż jedna minuta. Celem masowej wysyłki SMS jest oczywiście zmobilizowanie płatników do jak najszybszego uregulowania należności, a powyższe statystyki dotyczące wiadomości tekstowych pokazują, ze jest to narzędzie wyjątkowo skuteczne.

Na takie wiadomości pod żadnym wypadkiem nie można odpowiadać. Warto też poinformować służby o próbie oszustwa.