Dwa uratowane życia w ciągu jednej służby

2024-05-31 15:38
Dwa uratowane życia w ciągu jednej służby
Autor: Policja/canva

Profesjonalna i efektywna współpraca dyżurnego BMWP KGP i dyżurnych Biur Interpolu w Niemczech i Austrii przyczyniła się do uratowania życia dwóch mężczyzn. - podaje policja.

29 maja w godzinach porannych z dyżurnym BMWP KGP mł.asp. Tomaszem Stypułkowskim skonstatował się dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu z informacją, iż obywatel Ukrainy, który jest zawodowym kierowcą w Niemczech zgłosił pracodawcy, że bardzo źle się czuje, ma wysokie ciśnienie i podejrzewa, że doznaje udaru. Dyżurny KWP Opole przekazał dyżurnemu BMWP KGP dane GPS umożliwiające lokalizację pojazdu.

Mł. asp. Tomasz Stypułkowski niezwłocznie skontaktował się z Biurem Interpolu w Wiesbaden i przekazał wszystkie niezbędne informacje mogące przyczynić się do lokalizacji mężczyzny. Pozostawał w stałym kontakcie z dyżurnym KWP Opole i dyżurnym niemieckiego Biura Interpolu, aby na bieżąco przekazywać informacje, które mogły okazać się niezbędne w szybkim odnalezieniu kierowcy i udzieleniu mu pomocy medycznej.

- podają policjanci.

j. Dzięki szybkiej reakcji dyżurnego KWP w Opolu i dyżurnego BMWP KGP służby niemieckie dotarły do mężczyzny w ciągu kilkunastu minut, udzieliły niezbędnej pomocy medycznej i przewiozły do szpitala w Eisenach.

Kilkanaście minut później z dyżurnym BMWP KGP skontaktował się dyżurny Komisariatu Policji w Grybowie informując, iż polski obywatel przebywający prawdopodobnie w okolicach Bratysławy, przesłał do swojej rodziny zdjęcie, na którym widać ranę ciętą szyi.

Z uwagi na realne zagrożenie życia i zdrowia dla polskiego obywatela dyżurny BMWP KGP niezwłocznie skontaktował się z Biurem Interpolu w Bratysławie prosząc o ustalenie miejsca pobytu naszego obywatela i udzielenie mu niezbędnej pomocy medycznej. Mł.asp. Tomasz Stypułkowski pozostawał w stałym kontakcie z dyżurnym KP Grybów i stroną słowacką, po kilku minutach ustaleń okazało się jednak, że mężczyzna wysłał rodzinie błędną informację o miejscu swojego przebywania, i tak naprawdę przebywa w Austrii.

Dyżurny BMWP KGP niezwłocznie skontaktował się z Biurem Interpolu w Wiedniu i poprosił o udzielenie pomocy medycznej rannemu polskiemu obywatelowi.

W wyniku współpracy pomiędzy dyżurnym KP Grybów dyżurnym BMWP i stroną austriacką udało się zlokalizować mężczyznę, a przysyłana na miejsce karetka pogotowia zabrała naszego obywatela do szpitala.