Dzieci coraz częściej chorują na Bostonkę. Jakie są jej objawy?

2022-07-12 13:03
Kolejna paskudna choroba w Polsce. To już nie są żarty!
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Kolejna paskudna choroba w Polsce. To już nie są żarty! / Zdjęcie poglądowe

Choroba bostońska (bostonka) jest coraz części diagnozowana przez lekarzy. Groźna choroba szerzy się wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jak można się zarazić? Jakie są objawy choroby bostońskiej?

Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba wirusowa. Jej nazwa pochodzi od epidemii, którą zaobserwowano w amerykańskim mieście – Bostonie. Powodującego ją wirusa pierwszy raz opisano w 1958 roku. Dokonali tego Rhodes i Robinson, którym udało się wyizolować wirusa od chorych w Toronto w Kanadzie - opisuje portal Mamo to ja. 

Do lekarzy coraz częściej zgłaszają się zaniepokojeni rodzice, którzy u swoich dzieci zauważyli charakterystyczne objawy:

  • krostki na rękach, czy stopach, a także w jamie ustnej,
  • wysoka gorączka,
  • ból gardła,
  • powiększone węzły chłonne na szyi,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • brak apetytu.

Pierwszym objawem była wysoka gorączka, dochodząca do 40 stopni. Później w buzi pojawiły się bolące krostki, przez które nie mogła połykać. To było w tym najgorsze, bo trzeba było pilnować, żeby się nie odwodniła 

- mówi pani Agnieszka i opisuje przebieg choroby u swojej córki.

Bostonka – leczenie

Jak podaje portal Wprost.pl, leczenie bostonki ogranicza się jedynie do łagodzenia towarzyszących jej dolegliwości. Ze względu na to, że chorobę powodują wirusy, nie stosuje się antybiotykoterapii. Najczęściej lekarze polecają stosowanie leków przeciwgorączkowych, które dopasowane są do wieku dziecka (dzieciom do 12. roku życia nie można podawać preparatów, które zawierają kwas acetylosalicylowy), preparatów odkażających i przeciwbólowych do stosowania w jamie ustnej oraz zmniejszających świąd i pieczenie wysypki, która pojawia się na dłoniach i stopach. W przypadku, gdy choroba przebiega z objawami żołądkowymi np. biegunką lub wymiotami może być konieczne zastosowanie preparatów, które uzupełnią utracone elektrolity.