Dziś matura z języka polskiego. Jak nastawienie maturzystów?

2024-05-07 9:27
matura, egamin, test
Autor: pixabay.com

Matura 2024 z języka polskiego właśnie się rozpoczęła! W tym artykule podamy Wam najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej matury z języka polskiego. Będziemy na bieżąco informować o wszelkich przeciekach. Gdy tylko się ukażą, pokażemy Wam arkusze maturalne wraz z odpowiedziami.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się we wtorek (7 maja) punktualnie o godzinie 9. Maturzyści w ciągu 240 min mają do wykonania zadania z zakresu:

  • literatury i kultury – sprawdzana jest znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz analizowania utworu,
  • językowego – sprawdzana jest znajomość zasad językowych oraz odczytywania sensów w tekstach literackich i nieliterackich,
  • tworzenia własnej wypowiedzi.

- Już dzisiaj jest ok, choć polski jest zdecydowanie gorszy od matematyki - usłyszeliśmy od Uczniów na Pomorzu. 

Punktacja i liczba zadań na maturze podstawowej z polskiego w 2024 roku. Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać

W przypadku pierwszej części egzaminu, czyli „język polski w użyciu” maturzysta może zdobyć maksymalnie 10 punktów za ok. 5-7 zadań. W drugiej części „test historycznoliteracki” liczba punktów, jaką ma się szansę zdobyć, wynosi 15 (zadań jest ok. 6-15). Z kolei za wypracowanie można otrzymać 35 punktów.

Pisemna matura z polskiego na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym. Aby ją zdać trzeba zdobyć przynajmniej 30 proc. Za w pełni poprawnie rozwiązany egzamin uczeń może otrzymać maksymalnie 60 punktów, dlatego, aby zdać, trzeba uzyskać minimum 18 punktów.

Uczniowie, którzy z ważnych przyczyn nie będą mogli uczestniczyć w tym egzaminie, mogą przystąpić do niego w terminie dodatkowym, a więc w poniedziałek, 3 czerwca o godz. 9.00. Egzamin poprawkowy odbędzie się 20 sierpnia 2024.