Emmanuel Macron na drugą kadencję. Są wstępne wyniki wyborów we Francji

2022-04-25 14:14
Emmanuel Macron na drugą kadencję. Są wstępne, oficjalne wynik wyborów we Francji
Autor: twitter.com

Prezydent Emmanuel Macron wygrał niedzielne wybory prezydenckie we Francji z wynikiem 58,54 proc. Na liderkę Zjednoczenia Narodowego zagłosowało 41,46 proc. – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Francuskiej.

48,7 mln Francuzów, wpisanych na listy elektorów, wybrało  w niedzielę (24 kwietnia) prezydenta Francji na 5-letnią kadencję spośród dwojga kandydatów w II turze głosowania: urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona, pozostającego - według badań opinii - na czele sondaży z około 53-56 proc. poparcia i kandydatki skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen z 47-43 proc.

Według wstępnych oficjalnych danych Macron wygrał wybory, uzyskując 58,55 procent głosów. Jego prawicowa kontrkandydatka Marine Le Pen otrzymała 41,45 procent głosów.

Macron oznacza stabilizacja dalsze dążenie Francji do tego aby Europa jako projekt została utrzymana. Oznacza też taki kurs, który nie jest proputinowski

- podkreślała Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa klubu Koalicji Obywatelskiej w Radiu Plus. 

Jak dodała, Marine Le Pen była jawnie proputinowska, nie tylko brała pożyczkę, co było w jej kampanii "Mówiła też bardzo jasno o tym, że Krym jest rosyjski, a Ukraina jest w strefie wpływów Rosji" - podsumowała.