"EO" Skolimowskiego z szansą na Oscara! Znamy kandydatów do statuetki

2022-12-22 14:00
EO Skolimowskiego z szansą na Oscara! Znamy kandydatów do statuetki
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne "EO" Skolimowskiego z szansą na Oscara! Znamy kandydatów do statuetki

Film "EO" Jerzego Skolimowskiego ma szansę na Oscara. Znalazł się na krótkiej liście filmów zagranicznych, które będą ubiegać się o statuetkę. Sprawdź szczegóły.

Amerykańska Akademia Filmowa podała po 15 kandydatów do złotej statuetki w 10 kategoriach. Na Oscara ma szansę także film Jerzego Skolimowskiego. "EO" znalazł się na liście pełnometrażowych filmów międzynarodowych. Szansę na statuetkę mają także m.in. „Close" (Belgia), „Decision to Leave" (Korea Południowa), „All Quiet on the Western Front" (Niemcy) oraz „Bardo" (Meksyk).

W kategorii film dokumentalny pełnometrażowy o Oscara powalczą „All That Breathes”, „Fire of Love” a także „Moonage Daydream”. Nie zakwalifikował się „Film balkonowy" Pawła Łozińskiego.

Czytaj także: Alternatywa dla zakazu handlu w niedzielę? Jest propozycja od opozycji

W kategorii krótkometrażowy dokument znalazły się: „American Justice on Trial: People v. Newton”, „The Flagmakers” oraz ”Shut Up and Paint”.

Za muzykę filmową szansę na wyróżnienie mają m.in. wielokrotny zdobywca Oscara John Willams („Fabelmanowie"), Ludwig Goransson („Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”) oraz Hildur Gudnadottir („Women Talking”).

Na krótkiej liście oscarowej w kategorii „oryginalna piosenka” są: Rihanna za utwór „Lift Me Up" z filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”, Lady Gaga za „Hold My Hand" z „Top Gun: Maverick” oraz Taylor Swift za „Carolinę" z filmu „Where the Crawdads Sing" .

Nominacje do 95. edycji Oscarów poznamy 24 stycznia. Uroczysta ceremonia odbędzie się 12 marca.