Fałszywe reklamy w Google. Jak się chronić?

2023-12-07 12:42
7. Internet of Things Engineer
Autor: pixabay.com

Korzystając z wyszukiwarek, na pierwszym miejscu każdego wyszukiwania pojawiają się reklamy. Treści sponsorowane są różne. Jak się chornić przed tymi fałszywymi?

Kto może wykupić dostęp, by jego strona znalazła się na samej górze listy wyszukiwań? Jak podaje gov.pl, każdy. Przestępcy również korzystają z takiej możliwości. Wykupują reklamy po to, by promować stworzone przez siebie strony, które łudząco przypominają prawdziwe witryny banków, sklepów lub innych instytucji a także dostawców oprogramowania i sterowników. Wszystko po to, aby wykraść dane lub pieniądze. Działania są różne, od przejmowania danych logowania, poprzez przesyłanie plików ze szkodliwym oprogramowaniem infekującym sprzęt.

Jak się chronić?

  • Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to czy nie klikamy w reklamę, jeśli to zrobimy, upewnijmy się czy adres strony, na którą nastąpiło przekierowanie jest prawidłowy – czy znaleźliśmy się na tej stronie, na której zamierzaliśmy.
  • Uważajmy na pliki, które pobieramy z internetu. Mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie. Korzystajmy z oficjalnych i autoryzowanych sklepów, a na komputerach ze stron producenta albo dostawcy oprogramowania.

Weryfikujmy czy sieć jest chroniona przez Listę Ostrzeżeń: https://lista.cert.pl/