Grozi nam twindemia. Co to jest i jak się chronić?

2022-10-24 18:22
Grozi nam twindemia. Co to jest i jak się chronić?
Autor: pixabay.com Grozi nam twindemia. Co to jest i jak się chronić?

Eksperci alarmują! Zimą może nam grozić twindemia, czyli równoczesne występowanie epidemii koronawirusa i grypy. Przed tą groźną kumulacją ostrzegł ostatnio na Twitterze także niemiecki minister zdrowia. Sprawdź szczegóły.

Lekarze nie mają wątpliwości: "Połączenie dwóch wirusów może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia" - podkreśla doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych. 

- Te ostrzeżenia są kierowane w tej chwili szczególnie do grup ryzyka, bo to już dwa lata temu zostało stwierdzone, że jeżeli osoba chora na Covid-19 złapie wirusa grypy, to ten przebieg może być daleko bardziej groźny dla zdrowia tej osoby - dodaje ekspert.

Czytaj także: Waloryzacja 500 plus - większość Polaków jest na "nie"

Przed zakażeniami możemy się chronić. Szczepionki to jednak nie jedyny sposób ochrony, bo jak tłumaczy profesor Włodzimierz Gut, bronią nas przed ciężkim przebiegiem choroby, ale nie przed samym zakażeniem.

- Najlepsze to są zachowania tych, którzy podejrzewają, że są zakażeni. Tutaj proponowałbym jak najszybsze założenie maseczki. Z kolei Ci, którzy jeszcze nie są zakażeni, powinni unikać większych zbiorowisk, gdzie spotykają się osoby nieznane - dodał.

W Polsce na grypę zachorowało od września już ponad 600 tysięcy osób. Z kolei na Covid-19 w ubiegłym tygodniu 9 tysięcy, ale eksperci zwracają uwagę, że wykonujemy mało testów PCR, co zaniża prawdziwą liczbę chorych.

Afera taśmowa. Rosjanie wpłynęli na polskie wybory?! Sławomir Nitras nie ma wątpliwości [SEDNO SPRAWY]