GUS: Fatalne prognozy dotyczące urodzeń

2022-12-05 17:13
GUS: Fatalne prognozy dotyczące urodzeń
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne GUS: Fatalne prognozy dotyczące urodzeń

Fatalne prognozy Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące urodzeń! W tym roku na świat może przyjść w Polsce mniej dzieci niż przed rokiem. A w ciągu najbliższych 30 lat może ubyć nawet 4 miliony Polaków. Sprawdź szczegóły.

Jak mówi demograf, dr. hab. Krzysztof Tymicki - możemy już mówić o "wiszącym w powietrzu" kryzysie demograficznym. 

- Raczej to, żebyśmy wrócili do takich poziomów dzietności, jakie jeszcze były w Polsce w latach 80., to nie ma szans na pewno. Jedyne, co może się odbić, to może wzrosnąć nieznacznie dzietność - tłumaczy.

Czytaj także: Sklepy wycofują skażone towary. Znajdziesz je w popularnych marketach

Zdaniem eksperta wpływ na liczbę urodzeń ma m.in. niedobra sytuacja ekonomiczna, wysoka inflacja i niedostępność mieszkań. Ale nie tylko.

- Po prostu ludzie mają inne ciekawsze rzeczy do robienia niż posiadanie dzieci. Mam tu na myśli nie tylko wyjazdy na wakacje, ale też realizacja zawodowa czy kariera - dodaje ekspert.

Starzejące się społeczeństwo - to powód wielu problemów.

- Będzie spadała dostępność siły roboczej, czyli ludzi na rynku będzie mniej. Oczywiście zastępujemy ludzi technologiami, ale przecież nie wszystkie zawody są związane z technologiami - mówi ekspert.

Dlatego w Polsce może pogłębić się np. problem z brakiem lekarzy. Według danych z narodowego spisu powszechnego w naszym kraju w zeszłym roku żyło ponad 38 milionów Polaków.