GUS podał dane: Inflacja znów bije rekordy. W następnych miesiącach nastąpi wyhamowanie?

2022-08-12 15:32
QUIZ. Inflacja, hossa, bessa... Znasz te pojęcia z ekonomii czy musi ci pomagać księgowa?
Autor: geralt/cc0/Pixabay.com QUIZ. Inflacja, hossa, bessa... Znasz te pojęcia z ekonomii czy musi ci pomagać księgowa?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że CPI wyniósł w lipcu 15,5 proc. rdr i 0,4 proc. mdm. Eksperci zabrali głow

Wskaźnik inflacji konsumenckiej w Polsce wyniósł w lipcu 15,6 proc. rok do roku — podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. To poziom lekko wyższy od wstępnego odczytu i prognoz ekonomistów oraz danych z czerwca. Według podanych przez urząd informacji w poprzednim miesiącu najbardziej podrożał opał, bo aż o 131,2 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Sporym skok cen zaliczyły także: cukier – 47,6 proc., tłuszcze roślinne – 46,1 proc., oraz gaz – 44,9 proc.

Nowy rekord inflacji nie zmienia faktu, że najgwałtowniejsze skoki cen, które po napaści Rosji na Ukrainę przekraczały trzy procent z miesiąca na miesiąc, są za nami

– komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego podwyższenie odczytu inflacji do 15,6 proc. oznacza niewielki wzrost w stosunku do czerwca. Najmocniej - jak podali - względem ubiegłego roku podrożały paliwa (36,8 proc.) oraz energia (37 proc.). Szybko drożeje żywność – w lipcu ceny były wyższe o 15,3 proc. niż przed rokiem. PIE szacuje, że inflacja bazowa wyniosła 9,3 proc.

- Sierpień może przynieść niewielki wzrost inflacji, jednak w IV kwartale czeka nas wyhamowanie. Będzie to przede wszystkim efekt tańszych paliw. Dane e-petrol wskazują, że ceny benzyny Pb95 spadły w lipcu z 7,80 do 7,35 zł za litr. Podobnie staniał także olej napędowy. Obniżki prawdopodobnie będą kontynuowane w kolejnych miesiącach - podali w komentarzu analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.