Ile będą kosztować polskie truskawki w 2023 roku? Czy padnie rekord?

2023-03-03 12:48
Włóż truskawki do lodówki
Autor: pixabay.com

Truskawki są drogie - to wiemy nie od dziś. W ubiegłym roku kosztowały 12-15 zł za kilogram. Ich średnia cena w czerwcu 2022 roku wynosiła 8 zł/kg, podczas, gdy rok wcześniej 5,9 zł/kg. Ile zapłacimy teraz za pierwszy koszyk owoców?

Jak podaje portal Sad24, w zależności od przebiegu pogody pierwsze krajowe truskawki pojawiają się na rynku nawet w pierwszych dniach kwietnia. W tej kwestii wyznacznikiem jest pogoda. W naszych warunkach klimatycznych nie da się wyprodukować owoców tak wcześnie bez ogrzewania - czytamy. 

Jak poinformował PAP rzecznik rynku Maciej Kmera w ubiegłym roku, truskawki są drogie, kosztują 12-15 zł za kilogram. Ich średnia cena w czerwcu br. wynosiła 8 zł/kg, podczas, gdy rok wcześniej 5,9 zł/kg. Z wyliczeń Kmery wynika, że w tym roku te owoce są o prawie 32 proc. droższe od średniej z ostatnich 5 lat.

Ceny produkcji kilograma owoców wzrosły znacząco w sezonie 2022. Z wyliczeń dr. Dariusza Paszko z Katedry Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wynika, że w stosunku do poprzednich dwóch sezonów - 2020 i 2021, najbardziej wzrosły koszty zbioru. W przypadku malin letnich i jesiennych o ponad 50%, w przypadku borówek o ponad 40%. W przypadku truskawek deserowych wzrost był na poziomie tylko nieco poniżej 30%.

- cytuje dlahandlu.pl

Pierwsze truskawki w 2023 r. wylicytowane za 620 zł/kg.

Jak wspomina portal, wyjątkowy status owoców sezonowych mogliśmy docenić już na początku 2023 roku. Wystawiane na aukcjach WOŚP truskawki osiągały ceny tych słynnych i drogich  czereśni. Voucher na pierwsze truskawki Weroniki i Karola Maciejczyków, plantatorów z Jenkowic k. Oleśnicy, wylicytowano na kwotę 620 zł.