Jak przywieźć choinkę do domu i nie dostać mandatu? Policja podpowiada

2022-12-14 10:12 Róża Perszon
Choinka
Autor: Pixabay.com

Tym, którzy wybierają się po świąteczne drzewko, policjanci przypominają, że przepisy ruchu drogowego wymagają, aby choinka nie przemieszczała się, nie utrudniała kierowania pojazdem, nie ograniczała widoczności, nie zasłaniała świateł i tablic rejestracyjnych.

Choć sprawa kupna choinki wydaje się banalnie prosta, okazuje się, że nawet przy tak wydawałoby się banalnym zakupie - można zapłacić mandat. Za nieprawidłowy transport choinki można dostać od 100 do 500 zł mandatu.

"Transport choinki to wcale nie jest takie proste zadanie, a źle wykonane może skończyć się nie tylko mandatem, ale też spowodowaniem poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym"

- przestrzega policja.

Jak przewozić choinkę?

Jak przypomina Radio Eska, choinka powinna być solidnie zamocowana (niezależnie od tego, czy na dachu pojazdu, czy też w środku), ma nie utrudniać kierowania pojazdem i nie zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony. W przeciwnym wypadku możemy otrzymać mandat! Jego kwota zależna jest od naszego przewinienia. W przypadku gdy choinka będzie zasłaniać światła pojazdu, mandat wyniesie 200 zł. Zasłonięcie tablic rejestracyjnych kosztować będzie nas 100 złotych. Najwyższy mandat, bo aż 500 zł grozi za przewożenie na dachu pojazdu niezabezpieczanego drzewka.

Policjanci przypominają też, że zgodnie z przepisami ładunek transportowany na dachu może sięgać maksymalnie do 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5 m od siedziska kierowcy, do 4 m wysokości, a także 2,55 m szerokości oraz do 2 m od tylnej płaszczyzny. Jeżeli drzewko wystaje na odległość większą niż 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy choinkę oznaczyć czerwoną chorągiewką.