Janusz Kowalski w Sednie Sprawy: Minister Szymański do dymisji

2021-12-17 10:53
Janusz Kowalski w Sednie Sprawy
Autor: Sedno Sprawy

Konrad Szymański powinien zostać zdymisjonowany, mówił Janusz Kowalski w piątkowym Sednie Sprawy w Radiu Plus. Poseł Solidarnej Polski i klubu PiS uważa, że minister do spraw europejskich odpowiada za fiasko w negocjacjach z Brukselą na wielu polach, także tym energetycznym.

Premier był w Brukseli regulować unijny system handlu emisjami. Czy według gościa programu odniósł sukces, czy była to porażka?

- Dzisiaj prezes Urzędu Regulacji Energetyki pokaże taryfy na energię elektryczną na 2022 r - powiedział Janusz Kowalski. - Gigantyczne podwyżki czekają miliony Polaków przez unijny pakiet klimatyczny, przez ten podatek klimatyczny, o którym mówi Zjednoczona Prawica. Pan premier dostał wsparcie od Sejmu poparcia postulatu polskiego zawieszenia tego unijnego handlu emisjami, tego haraczu który jest nakładany na polską energię. Niestety się nie udało.

Według posła, trzeba patrzeć na wszystkich towarzyszących premierowi podczas ostatnich negocjacji.

- Za kwestie dotyczące negocjacji odpowiada minister Konrad Szymański - powiedział. - Jak zresztą odpowiada za kwestię KPO, tych pieniędzy nie ma. Odpowiada za kwestię rozporządzenia "pieniądze za praworządność", odpowiada za kwestie green deal, za zaostrzenie celów klimatycznych w zeszłym roku. Odpowiada również za ten szczyt. W mojej ocenie, jeżeli ktoś nie strzela bramek, jeżeli ktoś również bramki przyjmuje i ma cały czas "siaty", to trzeba się oczywiście bardzo poważnie zastanowić nad podsumowaniem takiej działalności.

Jacek Prusinowski przypomniał poranny wpis Kowalskiego na Twitterze: "Konrad Szymański, idealny negocjator dla unijnych eurokratów i Berlina". Podkreślił, że nie są to komplementy. Czy według posła, ,inister Szymański powinien zostać zdymisjonowany?

- Trzeba postawić sprawę jasno, jeżeli do 31 grudnia 2021 r. nie będzie tych pieniędzy, to pan Szymański powinien podać się do dymisji - mówi. - Jeżeli te podwyżki energii i ciepła wejdą, które są skutkiem zatrzymania reformy unijnego systemu handlu emisjami, które postulowała Solidarna Polska w marcu, w kwietniu, w maju, czerwcu zeszłego roku - bo chcę przypomnieć, że wtedy pan Konrad Szymański zablokował reformę unijnego systemu handlu emisjami. Mieliśmy najlepszą sytuację negocjacyjną w lipcu 2020 bo mieliśmy veto przy unijnych negocjacjach budżetowych. Mogliśmy osiągnąć wszystko...