Joe Biden przyleci do Warszawy. Kiedy i z kim spotka się w stolicy?

2023-02-16 7:33 Róża Perszon
joe biden warszawa
Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

10 lutego Biały Dom poinformował o zaplanowanej na 20-22 lutego wizycie prezydenta Joe Bidena w Polsce. Podczas wizyty amerykański prezydent spotka się z m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak będzie przebiegała jego wizyta?

Kolejna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce jest dowodem coraz większej roli, jaką Polska odgrywa na wschodniej flance NATO

- podkreśla  szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak.

W wywiadzie dla TVN24 ambasador USA poinformował, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przybędzie do Warszawy w poniedziałek 20 lutego wieczorem.

"To niezwykle ważna wizyta, która ma miejsce na wschodniej flance NATO, w sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą ma miejsce rosyjska agresja przeciwko naszemu sąsiadowi. Naturalną rzeczą jest, że przedmiotem tego szczytu, szczytu państw wschodniej flanki NATO, B9, ale także spotkania naszych głów państw, spotkania bilateralnego (Andrzeja Dudy i Joe Bidena) będą dominować dwie kwestie: pomocy dla Ukrainy i rekonfiguracji wschodniej flanki NATO"

- mówił w środę (15 lutego) szef MSZ Zbigniew Rau.

Jak podaje Radio Eska, Biden ma spotkać się z Dudą, aby rozmawiać o przyszłości polsko-amerykańskiej współpracy, również w kontekście wspierania Ukrainy, oraz aby podziękować Polakom za odwagę i zaangażowanie w pomoc wschodnim sąsiadom. Polityk będzie również dyskutował z liderami krajów Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Poza tym prezydent USA ma wygłosić specjalne przemówienie tuż przed rocznicą ataku Rosji na Ukrainę. Odbędzie się ono we wtorek, 21 lutego, o 17:30 w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego, o czym poinformował ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński. Joe Biden planuje zapewnić w nim o niegasnącej pomocy samych Stanów Zjednoczonych oraz NATO dla wschodniego sąsiada Polski.