Każdy obywatel ma dostać 1300 zł co miesiąc. Czym jest dochód bezwarunkowy?

2023-02-01 12:53
Pieniądze
Autor: Pixabay.com/iStock

Ruszają prace nad nowym projektem finansowym, który – zgodnie z założeniami – ma gwarantować 1300 zł stałego, miesięcznego dochodu bez spełnienia żadnych warunków.

Wiele krajów prowadzi eksperyment polegający na wypłacie obywatelom pieniędzy – bez względu na ich dochody, na to czy pracują, czy też są bezrobotne. Ma na celu wyrównywanie szans biedniejszych i zamożniejszych obywateli - zaznacza Fakt.

Głośno w tym temacie zrobiło się także w Polsce. Pojawiły się informacje, że już wkrótce ma wystartować projekt zakładający przyznanie stałego dochodu w wysokości 1300 złotych dla wszystkich obywateli w wieku produkcyjnym. T akie doświadczenie chcą przeprowadzić naukowcy. Wybrali póki co województwo warmińsko-mazurskie.

Kiedy sprawdzimy wskaźniki bezrobocia, biedy, widać, że sytuacja jest tam trudna. To region mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale też przez zamknięcie małego ruchu granicznego z Rosją 

- mówi Faktowi socjolog dr Maciej Szlinder, który jest zaangażowany w eksperyment. Z pierwszych szacunków wynika, że z programu może skorzystać ok. 5000 osób.

Jedynym warunkiem uczestnictwa w programie ma być wiek – mogą w nim wziąć udział wyłącznie osoby w wieku produkcyjnym – wypłaty nie będą więc trafiały ani do dzieci, ani do emerytów. Eksperyment ma potrwać 2 lata i – jak wskazują inicjatorzy – może rozpocząć się już w przeciągu kilku miesięcy.