Kiedy zaczyna się okres grzewczy? Mówi się o trzech kluczowych dniach

2023-10-14 7:42
Sezon grzewczy 2023/24. Kiedy w Olsztynie kaloryfery zaczną grzać?
Autor: pixabay.com

Im chłodniej na zewnątrz, tym więcej osób zaczyna się zastanawiać, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Czy istnieje sztywna data, od której zaczyna się i kończy sezon grzewczy 2023/2024?

Choć jesień już zawitała do nas na dobre, to słoneczne dni skończyły się dopiero niedawno. Co za tym idzie, na naszych termometrach coraz niższe temperatury. Wielu zaczęło się już zastanawiać, kiedy kaloryfery zrobią się ciepłe. 

Według polskiego prawa, a w zasadzie Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku, nie ma konkretnej daty rozpoczęcia okresu grzewczego. Rozporządzenie określa “okres grzewczy” jako: “okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów“. Najczęściej jednak z uwagi na coraz niższe temperatury, okres grzewczy rozpoczyna się na przełomie września i października i kończy w kwietniu lub maju - podaje portal joblife.pl 

W praktyce większość zarządców budynków decyduje się rozpocząć ogrzewanie budynków wtedy, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni Celsjusza. Wraz z nadejściem ocieplenia w drugiej połowie okresu wiosennego, przeważnie następuje wyłączenie ogrzewania w blokach.

- czytamy. 

Jeśli temperatura powietrza przez trzy dni będzie wynosić mniej niż 10°C (w mieszkaniach poniżej 16°C), to zarządca budynku ma obowiązek włączenia ogrzewania. Niestety, nie wszystko i nie zawsze działa tak sprawnie, a o wszystkim decydują w tym przypadku spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe, które kierują się długoterminowymi prognozami pogody - dodaje portal WP Kobieta.