Kierowco, noga z gazu. Policjanci przeprowadzą wzmożone kontrole na drogach

2022-09-16 11:38
Poszukiwany kierowca bez uprawnień i narkotyki w bieliźnie. Nietypowa kontrola w Sieradzu
Autor: Pixabay.com

Przed nami wielka akcja policji pod nazwą ROADPOL SAFETY DAYS. Policjanci przez kilka najbliższych dni będą kontrolować kierowców. Akcja rozpoczyna się 16 września.

Akcja pod nazwą ROADPOL SAFETY DAYS to Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). 

W tym roku policyjna akcja ROADPOL Safety Days potrwa od 16 do 22 września. W tym czasie na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli, a co za tym idzie – będzie łatwiej o mandat i punkty karne. Warto wspomnieć, że od 17 września zaczyna obowiązywać nowy taryfikator.

Wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą punktów w projekcie rozporządzenia znalazły się m.in. naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych.

15 punktów karnych przewidziane jest np. za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Kierowca otrzyma też 15 pkt. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, czy za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.

Taką samą liczbę punktów będzie można dostać za objeżdżanie opuszczonych zapór oraz za wjeżdżanie na przejazd w chwili, gdy opuszczanie zapór już się rozpoczęło, wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy sygnale czerwonym, czy za wjechanie na przejazd, kiedy nie ma możliwości kontynuowania jazdy po drugiej stronie.

Szczególny nacisk kładziony będzie na zwiększony nadzór na drogach, który będzie realizowany wraz z podmiotami pozapolicyjnymi, m.in. Żandarmerią Wojskową, Inspekcją Transportu Drogowego, Strażami Miejskimi/Gminnymi. We wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego policjanci zostali zaangażowani do nagłaśniania i realizowania założeń akcji

- podkreślają policjanci.