Koniec z naklejkami rejestracyjnymi na szybach. Czy trzeba je ściągnąć?

2023-02-13 18:54
Warszawa: Ukradł samochód, żeby pojechać nim do Krakowa. Pod Kielcami skończyło mu się paliwo
Autor: pixabay.com Warszawa: Ukradł samochód, żeby pojechać nim do Krakowa. Pod Kielcami skończyło mu się paliwo

Choć większość osób wie, że naklejki rejestracyjnie nie są już używane, to wciąż pojawiają się pytania, co z tymi, które wciąż są na szybach aut? Czy trzeba je ściągnąć?

Wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce posiadały naklejki rejestracyjne. Obowiązek ten wynikał  z przepisów, a konkretniej z ustawy Prawo o ruchu drogowym, w której czytamy, że "pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną".

Od 4 września 2022 roku naklejki rejestracyjne przestały być wydawane, nie ma obowiązku ich używania. Policja i stacje kontroli technicznej nie będą weryfikowały tych naklejek, a więc nie będzie także mandatów i grzywien związanych z nalepkami

Kto musi usunąć naklejkę kontrolną z numerem rejestracyjnym?

Jak podaje Moto.pl, naklejki rejestracyjnej już nie ma, ale jeszcze trochę jest. Niewielu kierowców zdecydowało się bowiem na ich zerwanie po 4 września 2022 roku. Kiedy pozbycie się naklejki jest obowiązkowe? Nie brakuje interpretacji mówiących o tym, że po 4 września 2022 roku przypadek taki będzie tylko jeden. I chodzi o przerejestrowanie pojazdu połączone ze zmianą numeru rejestracyjnego. Do takiego stanowiska przychyla się część mediów motoryzacyjnych. Portal się jednak z tym nie zgadza. 

Kiedy otrzymamy mandat za naklejkę? Jak zaznacza portal, dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której kierowca przykleił ją zbyt wysoko i policjant uzna iż wkracza ona w pole widzenia lub ogranicza widoczność. W takim przypadku działa art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Wykroczenie przeciwko tzw. innym przepisom pozwala funkcjonariuszowi na wypisanie grzywny wynoszącej od 20 do 3000 zł. - czytamy.