Kontrole domów w całej Polsce zapowiedział Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Co skontrolują urzędnicy?

2022-10-17 8:26
Dom do 70 m2 atrakcyjną alternatywą dla mieszkania w bloku
Autor: pixabay.com

Na początku przyszłego roku mają rozpocząć się zapowiedziane kontrole domów w całej Polsce zapowiedział Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Kontrolerzy sprawdzą nie tylko stan techniczny domów, ale także źródło ciepła. Co w przypadku, gdy ktoś posiada inne źródło ciepłą niż w deklaracji CEEB?

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2023 roku ruszą kontrole gospodarstw domowych w całej Polsce. Ich głównym celem będzie zweryfikowanie informacji podanych przez obywateli w deklaracji CEEB oraz sprawdzenie stanu technicznego budynku. Co to dokładnie oznacza?

Osoby, które w deklaracji CEEB podały inne źródło ciepła niż faktyczne, muszą się liczyć z konsekwencjami.

Zapowiadane kontrole będą przeprowadzane w ramach istniejącej od lipca 2021 roku Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która z kolei jest częścią większego systemu o nazwie ZONE, czyli Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji. Nadzór nad całym przedsięwzięciem zostanie powierzony Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego, zaś kontrole mają być przeprowadzane przez kominiarzy oraz inspektorów ochrony środowiska.

Portal muratorplus.pl podaje, że kontrole nie będą jednak obowiązkowe, a właściciele mogą mogli wyrazić chęć udziału w inwentaryzacji budynków pod kątem ich stanu technicznego i emisyjności. Dobrowolne zgłoszenie się ma umożliwić właścicielowi nieruchomości sprawniejsze uzyskanie dotacji na przykład na termomodernizację budynku.

Właściciele budynków mogą zgłosić chęć udziału w audycie przez Internet. O taką kontrolę powinni ubiegać się właściciele domów, którzy chcą złożyć wniosek o dofinansowanie do termomodernizacji budynku mieszkalnego.

Nie oznacza to jednak, że urzędnicy nie zapukają do domów, których właściciele nie zgłosili chęci udziału w audycie. Jednak, by wejść do domu i zdobyć niezbędne dane potrzeba zgody właściciela.